Dolny węch

Picdream / Pixabay

Pierwsze tropy, jeśli tylko jest to możliwe, powinny prowadzić zawsze z wiatrem, zmuszając psa do powolnej pracy dolnym węchem.
Po wybraniu tropu jelenia miejsce, z którego zamierzamy rozpocząć tropienie ćwiczebne, oznaczamy gałązką lub w inny sposób i wracamy do psa. Czas rozpoczęcia pracy zależy od zdolności węchowych psa i jego zainteresowania. Pierwszą lekcję należy rozpocząć jednak nie wcześniej niż po jednej godzinie i w zasadzie nie później niż w trzy godziny po położeniu tropu. Po pierwszej próbie wychowawca będzie się mógł już zorientować w możliwościach psa, rozpoczynając następne lekcje odpowiednio później.
Przypinamy do obroży linkę tropową długości najwyżej 10 m, podprowadzamy psa do tropu i pokazawszy mu ręką odcisk stopy pozwalamy mu chwilę obwąchać go, a następnie zachęcamy do tropienia łagodnie wypowiadanymi słowami „wąchaj trop, taak, dobrze, naprzód,” lub „pokaż trop, naprzód, taak, dobrze”. Zazwyczaj młody pies z dużym zainteresowaniem rozpocznie tropienie. Linkę tropową popuszczamy stopniowo i posuwamy się powoli za psem, obserwując bacznie, czy „trzyma” właściwy kierunek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*