Doskonalenie warowania na znak ręką, gwizdek i strzał

Umiejętność warowania na ustalone rozkazy i strzał wyrabialiśmy u psa w okresie szkolenia wstępnego. Jeśli ćwiczenia były dokładnie przeprowadzane, to obecnie w czasie polowania reagowanie psa na sygnały oraz na strzał powinno być prawidłowe, chociaż karność psa może się obniżyć na widok podrywającej się zwierzyny. W czasie przekładania pola przez psa doskonalimy warowanie w ten sposób, że dajemy psu znak ręką lub sygnałem dźwiękowym (jeden długi gwizdek). Jeśli rozkaz nie będzie natychmiast wykonany, powinniśmy wymusić za pomocą linki jego wykonanie; możemy przy tym zastosować obrożę kolczastą. Podczas polowania wymagamy szczególnie szybkiego wykonywania rozkazu „waruj”. W zależności od tego, na który z sygnałów pies słabo reaguje (który z nich jest słabszym bodźcem), staramy się częściej go stosować, aby wszystkie (ręka, gwizdek, strzał) działały z jednakowym skutkiem. Najwięcej jednak trudności sprawia zazwyczaj opanowanie zachowania się psa po strzale, dlatego więc pierwsze dni polowań powinniśmy poświęcić raczej doskonaleniu umiejętności psa niż zdobywaniu zwierzyny.
Wyrobienie u psa bezwzględnej karności w warowaniu na strzał często wymaga współpracy pomocnika. Dobrym pomocnikiem może być w tym wypadku polujący z nami kolega, który strzela do zwierzyny, my zaś zajmujemy się wyłącznie psem. Należy pamiętać o tym, że do zwierzyny można strzelać podczas polowania z młodym psem tylko w tym wypadku, kiedy pies prawidłowo ją wypracuje, tj. wystawi i doprowadzi lub wyparuje na rozkaz. Po poderwaniu się zwierzyny natychmiast dajemy psu rozkaz „waruj”’, dopiero potem pomocnik może strzelać. Gdy pies usiłuje gonić zwierzynę, nie należy strzelać.

Cześć, mam na imię Marlena i jestem zawodową hobbystką! 😀 Uwielbiam wszystko, co można podciągnąć pod formę relaksu. Chciałabym podzielić się z wami wskazówkami, jak odpocząć od zgiełku życia i oddać się swojemu ulubionemu hobby!